Terapia punktów spustowych
Terapia punktów spustowych, znana również jako masaż punktów spustowych, to skuteczna metoda leczenia bólu, która skupia się na masażu i manipulacji określonymi obszarami ciała, zwanych punktami spustowymi. Punkty spustowe to zgrubienia w różnych miejscach naszego ciała, które wywołują uczucie sztywności i wzmożone napięcie mięśniowe. Mogą występować jako pojedyncze elementy lub łączyć się w łańcuchy mięśniowo-powięziowe.
Terapia punktów spustowych polega na identyfikacji i opracowaniu specyficznych miejsc w tkance miękkiej, zwanych punktami spustowymi. Głównym jej celem jest złagodzenie napięcia mięśniowego, poprawa zakresu ruchu, redukcja bólu oraz zmniejszenie ryzyka przewlekłego bólu, co wpływa na poprawę ogólnej jakości życia pacjenta.
Punkty spustowe pojawiają się, gdy nasze mięśnie są przeciążone lub uszkodzone. Włókna mięśniowe każdego dnia narażone są na przeciążenie i zbytnie zużycie. Doprowadzają do tego: nieprawidłowa postawa, dźwiganie ciężkich przedmiotów i wykonywanie ciągle tych samych ruchów.
Ich występowanie ma charakter indywidualny, jednak stworzono mapę punktów spustowych, gdzie oznaczono najczęstsze miejsca ich występowania. Na przykład punkty spustowe szyi, swoje umiejscowienie znajdują w okolicach żuchwy oraz mięśniu mostkowo-obojczykowo-sutkowym.
Terapia punktów spustowych jest polecana osobom cierpiącym na chroniczny ból mięśniowy, nieustępujący po zastosowaniu innych metod leczenia.
Szczególnie pomocna bywa w przypadku:
-
- bólu pleców
- bólu szyi
- bólu głowy
- bólu łokci
- bólu kolan
- innych dolegliwości bólowych mięśni i stawów
Terapia punktów spustowych oferuje wiele korzyści, zarówno dla pacjentów (skorzystaj z porady fizjoterapeutycznej w Centrum Medycznym Rycerska 4), jak i terapeutów:
-
- zmniejszenie bólu mięśniowego i stawowego co ma wpływ na poprawę komfortu życia pacjenta,
- poprawa zakresu ruchu co jest szczególnie ważne dla osób cierpiących na ograniczenia ruchowe,
- redukcja napięcia mięśniowego i stresu co przekłada się na poprawę ogólnego samopoczucia pacjenta,
- poprawa jakości snu co jest szczególnie ważne dla osób cierpiących na problemy ze snem,
- lepsze samopoczucie emocjonalne co jest szczególnie ważne dla osób cierpiących na stres lub napięcie emocjonalne,
- skrócenie czasu rekonwalescencji po urazie.
Terapia punktów spustowych jest techniką stosowaną w celu złagodzenia napięcia mięśniowego, poprawy zakresu ruchu, redukcji bólu oraz zmniejszenia ryzyka przewlekłego bólu. Jednak, jak każda metoda leczenia, ma również swoje wady i ograniczenia, do których zaliczamy w szczególności:
-
- konieczną współpracę pacjenta z fizjoterapeutą, zarówno aktywną, jak i pasywną - bez udziału i zaangażowania pacjenta, terapia może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.
- dokładność diagnozy - punkty spustowe mogą powodować ból promieniujący na obszar otaczający ten punkt lub do innych części ciała, co może utrudniać diagnozę. Ból może pojawiać się w miejscu znacznie oddalonym od jego źródła, co jest określane jako ból rzutowany.
- czas i cierpliwość - zarówno ze strony terapeuty, jak i pacjenta. Początkowo punkty spustowe obejmują niewielkie obszary włókien mięśniowych, ale generowane przez nie napięcie, utrwalane przez dłuższy czas, prowadzi do zmian obejmujących cały mięsień,
- powrót do starych nawyków - jeżeli przyczyną powstania punktów spustowych były złe nawyki ruchowe, stres czy przeciążenia wynikające z nieprawidłowej postawy ciała, to bez zmiany tych nawyków, punkty spustowe mogą powrócić,
- terapia punktów spustowych może nie być skuteczna dla wszystkich pacjentów - niektóre osoby mogą nie reagować na terapię tak, jak oczekiwano.
Terapia punktów spustowych, pomimo wyżej wymienionych zalet, ma również przeciwwskazania, którymi są zwłaszcza:
-
- Infekcje
- tętniaki
- złamania
- nowotwory złośliwe
- choroby neurologiczne powodujące spastyczność
- zaburzenia krążenia takie jak zakrzepy,
- lokalne lub ogólne choroby skóry
- cukrzyca
Poznaj nasze usługi i metody fizjoterapeutyczne
Rejestracja Online